Поиск по сайту

Голосование

Какой экономист вам импонирует больше всего?
 

1.4 Валютні обмеження

Вплив валютної політики на стан платіжного балансу

Ринкові методи реалізації валютної політики не завжди спроможні забезпечити достатньо ефективний регулятивний вплив держави на валютні відносини . Тому на рівні з економічними важелями реалізації валютної політики виникає об'єктивна необхідність у застосуванні адміністративних інструментів, головним із яких є політика валютних обмежень.

Політика валютних обмежень - це процес розробки й реалізації системи заходів, здійснюваних уповноваженими органами з метою впливу на валютні відносини через установлення певних валютних обмежень, а також механізм контролю за їх дотриманням.

Валютні обмеження - це сукупність законодавчих або нормативних правил щодо заборони, лімітування й регламентації операцій резидентів нерезидентів із валютними цінностями.

Валютнi обмеження як елемент нацiональної валютної сис­теми у сучасному розумiннi цього терміна вперше були запро­вадженi в Австро-Угорщинi та Нiмеччинi, а згодом i в iнших країнах, що вою вали у перiод Першої світово вiйни. Деяке послаблення обмежень спостерiгалося у 1920-х рр. у перiод дії Генуезької валютної системи, коли провiднi країни намагали­ся вiдновити золотий стандарт, хоч i в урiзаних формах. Однак iз початком cвітової економічної кризи 1929-1933 рр. валютнi обмеження знову набули широкого застосування у зв'язку з погiршенням стану платiжного балансу багатьох країн, вте­чею капiталу i масовим знецiненням нацiональних валют.У цих умовах були запровадженi валютнi обмеження на рух капiталiв i виплату державних i приватних боргiв. Ще жорст­кiшого характеру полiтика валютних обмежень набула з по­чатком Другої cвітової вiйни. Головною метою обмежень у цих умовах була мобiлiзацiя державами додаткових валютних ре­курсів для фiнансування воєнних видаткiв. У пiслявоенний перiод запровадження валютних обмежень стало вже звичною практикою реалiзацiї валютної полiтики країн-боржникiв, що мали намїp покращити ситуацiю з їхнiми платiжними балан­сами та поповнити запаси валюти.[6,С.55]

З вiдмiною золотого стандарту та зростанням iнтенсивностi перемiщення капiталiв мiж кра'iнами валютнi обмеження у тiй чи iншiй формi стали невiд'емною части ною валютної полiтики практично в ycix країнах. Нинi рiзниця у способах i формах використання валютних обмежень у рiзних країнах визначаєть­ся рівнем їхнього економiчного розвитку, ступенем державного втручання в економіку та рівнем iнтегрованості вiдповiдної нацiональної економiки у світове господарство. Так, на вiдмiну вiд розвинутих країн, у країнax, що розвиваються, валютнi обмеження зазвичай охоплюють ширше коло зовнiшньоеконо­мiчних i валютних операцiй та вирiзняються бiльшою жорст­окiстю, що здебiльшого пояснюється нестачею валютних pecypciв у цих країнax та необхiднiстю регламентацiї їx витрачання.

За таких обставин полiтика валютних обмежень у рiзних країнах суттево вiдрiзняеться i залежить вiд конкретної еко­номiчної i політичної ситуацiї в тiй чи iншiй країнi у певний перiод часу. Водночас, у зв'язку з тим, що полiтика валютних обмежень об'ективно інтегрованa у тi механiзми, що охоплю­ють бiльш широкi сфери регулятивних функцiй держави, вона має бути спрямована на вирiшення своїх чiтко визначених завдань, якi пiдпорядкованi стратегiчним цiлям державної валютної полiтики i сприяють 'ix реалiзацiї.

У сучасних умовах основними цiлями полiтики валютних обмежень є:

1)  врiвноваження сальдо платiжного балансу країiни;

2)  збереження офiцiйних золотовалютних резервiв;

3) обмеження коливань обмiнного курсу нацiональної ва­люти або пiдтримання його на визначеному piвнi;

4) зосередження валютних цiнностей у руках держав і для вирiшення стратегiчних завдань iї економiчної полiтики;

5) органiзацiя роботи внутрiшнього валютного ринку крaїни.

Реалiзацiя цих цiлей спрямована на забезпечення страте­гiчних завдань державно'i економiчно'i полiтики загалом i валютної політики зокрема у тому разі, коли потрібне застосування адміністративних важелів впливу на валютні відносини, особливо в період нестабільності й криз.

 

111