Вплив валютної політики на стан платіжного балансу
Регулювання сальдо платіжного балансу належить до найважливіших завдань валютної політики центрального банку, оскільки рівновага платіжного балансу безпосередньо позначається на стабільності валютного курсу та грошового обігу всередині країни. Цей вплив реалізується через можливість коливань попиту на іноземну валюту на внутрішньому валютному ринку країни, що є наслідком змін у обсягах та структурі відповідних зовнішньоекономічних операцій, які показуються у платіжному балансі й адекватний аналіз яких дає змогу центральному банку виробити правильні заходи валютного регулювання для забезпечення стабільності валютного ринку та досягнення цілей валютної політики. У зв'язку з цим регулювання платіжного балансу є окремим напрямом політики держави [8,С.5].
Валютна політика з регулювання платіжного балансу - це комплекс економічних та адміністративних заходів державного впливу на зовнішньоекономічну діяльність, спрямованих на раціональне формування основних статей платіжного балансу, а також покриття його сальдо. Метою такої політики є забезпечення зовнішньої рівноваги національної економіки та оптимальної її участі у світовому господарстві.
Необхідність застосування заходів валютної політики як невід'ємної складової реалізації заходів державного регулювання економіки загалом і зовнішньоекономічної діяльності зокрема визначається такими основними причинами:
Механізм реалізації валютної політики передбачає такі методи регулювання платіжного балансу, які залежать від валютно-економічного становища в країні і стану міжнародних розрахунків та спрямовані на стимулювання або обмеження зовнішньоекономічної активності. Тому вибір інструментів валютної політики для регулювання сальдо платіжного балансу залежить від того, чи є воно пасивним, чи активним.
За умов дефіциту платіжного балансу вживаються заходи, спрямовані на стимулювання експортних і обмеження імпортних операцій, залучення іноземних інвестицій у країну й обмеження вивезення капіталів (рис. 1.5,1.6).
За активного платіжного балансу валютне регулювання може бути спрямоване на усунення небажаного надмірного активного сальдо, для чого вживаються заходи зі стимулювання імпорту й обмеження експорту, сприяння вивезенню капіталів, у тому числі й через надання кредитів, і обмеження їх ввезення в країну.
Інструменти валютної політики, покликані впливати на платіжний баланс країни, поділяються на дві основні групи: економічні та адміністративні.
Економічні інструменти валютної політики регулювання платіжного балансу передбачають використання центральним банком країни комплексу заходів монетарного регулювання щодо впливу на зовнішньоекономічну діяльність суб'єктів господарювання [2,С.297].
До економічних інструментів валютної політики слід відносити такі:
1) девальвація;
2) ревальвація;
3) дисконтна політика;
4) дефляційна політика.
1. Девальвацію, тобто зниження курсу національної валюти,центральний банк проводить шляхом здійснення відповідних інтервенцій при значному дефіциті платіжного балансу. Вона спрямована на стимулювання експорту й обмеження імпорту товарів. Вона робить експортовані товари дешевшими, а імпортовані дорожчими, обмежуючи їх конкурентоспроможність на внутрішньому ринку. Девальвація сприяє стимулюванню експорту і стримуванню імпорту товарів, оскільки національні виробники продукції, яка продається за кордоном, отримують так звану девальваційну премію, а отже й можливість знижувати ціну, тобто переваги у конкурентній боротьбі на зовнішніх ринках. Водночас девальвація може стимулювати експорт лише за наявності відповідного виробничого потенціалу і сприятливої кон'юнктури на зовнішніх ринках. Крім того, подорожчання імпорту може зумовити збільшення витрат на виробництво вітчизняних товарів, а відтак спричинити посилення інфляції в країні. І нарешті, можливості застосування саме цього інструменту валютної політики можуть обмежуватися активною про тидією країн - зовнішньоторгових партнерів.
2. Ревальвація, тобто підвищення центральним банком за
Допомогою заходів відповідної девізної політики курсу національної валюти, використовується для зменшення активності сальдо платіжного балансу шляхом обмеження експорту т варів і стимулювання імпорту. При цьому подорожчання екпортних товарів знижує їх конкурентоспроможність на зовнішніх ринках, а здешевлення імпорту збільшує його надходження на внутрішній ринок.
3. Дисконтна політика полягає у зміні облікової ставки центральним банком країни з метою впливу на ринкову норму процента і регулювання міграції капіталів. За пасивного сальдо платіжного балансу дисконтна політика має на меті за допомогою підвищення ставки рефінансування центрального банку підвищити ринкову норму процента в країні загалом, що дасть змогу додатково залучати іноземні капітали в країну, які шукають вигідні сфери свого застосування. За активного сальдо - навпаки, зниження облікової ставки центрального банку є додатковим фактором експорту капіталу з країни.
Утім, при застосуванні девізної політики слід мати на увазі, що підвищення процентних ставок може суперечити потребам збільшувати обсяги інвестицій у реальному секторі, рівня зайнятості та стимулювати економічне зростання.
4. Дефляційна політика застосовується для зменшення дефіциту платіжного балансу шляхом обмеження грошової маси і, відповідно, внутрішнього попиту, а відтак - переорієнтування національних виробників на зовнішні ринки, тобто збільшення експорту. У результаті цього, з одного боку, скорочення грошової маси в обігу зменшує витрати, зумовлює зниження рівня ділової активності, рівня доходів, а відтак і зниження імпорту, а з іншого - підвищення ринкової норми процента, що супроводжує політику "дорогих" грошей, зумовлює приплив іноземних капіталів у країну, а відтак - скорочення дефіциту платіжного балансу. В межах цієї політики також скорочуються державні витрати і бюджетний дефіцит, що зменшує потреби у зовнішніх запозиченнях. Водночас реструкційні заходи монетарної політики можуть сприяти підвищенню обмінного курсу національної валюти, що негативно позначається на експортному потенціалі країни, а відтак і подоланні дефіциту платіжного балансу. Крім того, дефляційна політика загрожує порушенням макроекономічної рівноваги і може спричинити кризові явища в економіці внаслідок суттєвого обмеження платоспроможного попиту з боку підприємств і населення.
Адміністративні інструменти валютної політики регулювання платіжного балансу передбачають використання державою нормативних заходів впливу на валютні відносини в країні, наприклад, встановлення валютних обмежень або проведення політики множинних курсів.
1. Валютні обмеження охоплюють комплекс адміністративних заходів із регламентації порядку здійснення валютних операцій з метою впливу на сальдо платіжного балансу. Так, із метою зниження дефіциту платіжного балансу в рамках політики валютних обмежень можуть вживатися такі заходи:
Ці заходи спрямовані на обмеження вивезення капіталу і стимулювання його припливу, а також стримування імпорту товарів і послуг.
Валютні обмеження, запроваджувані центральним банком, є засобом активного адміністративного впливу на операції на валютному ринку» що необхідно, як правило, для подолання дефіциту платіжного балансу.
2. Політика множинних валютних курсів полягає у адміністративному встановленні державою різних офіційних курсів для різних операцій з метою забезпечення контролю за рухом капіталів та іноземної валюти. Так, із метою обмеження дефіциту платіжного балансу органами валютного регулювання може бути встановлено занижений обмінний курс за рахунком поточних операцій з метою стимулювати експорт. Водночас для обмеження вивезення капіталу за рахунком операцій з капіталом і фінансовими інструментами може встановлюватись і завищений обмінний курс.
Усі заходи валютної політики з регулювання платіжного балансу мають доповнюватися загальними заходами державного впливу на зовнішньоекономічну діяльність. Такі заходи мають охоплювати відповідні напрями зовнішньоекономічної, бюджетної, митної, податкової, амортизаційної політики та інших напрямів державного впливу на економіку. Серед них слід назвати такі:
Таким чином, стабільність платіжного балансу країни залежить від ефективного, комплексного застосування як спеціальних інструментів валютної політики, так і заходів з оздоровлення економіки загалом. Водночас необхідно зазначити, що ефективна реалізація валютної політики неможлива без урахування всіх можливих факторів, здатних вплинути на структуру платіжного балансу і динаміку його сальдо.